Ухапването от папатак е доста болезнено, а в някои случаи може да доведе и до алергична реакция и усложнения поради сериозните болести, пренасяни от него. Макар понякога да се бърка с мухи или комари, папатакът е различен вид насекомо, което може да се срещне в много места по света.
В статията ще разгледаме какво е насекомото папатак, какви са симптомите на неговото ухапване и какви действия могат да помогнат да ги облекчите.
Папатак
Може би се чудите какво насекомо е папатакът и дали изобщо може да го срещнете в България?
Тези малки насекоми, които леко наподобяват комар на вид, но са много по-дребни от него, са всъщност пясъчни мухи (Phlebotomine sand flies (Diptera: Psychodidae). Те са разпространени по целия свят, включително и в Европа. Макар да са много малки по-размер, само няколко милиметра, ухапванията им могат да са много болезнени. Те имат дълга и добре пригодена за смучене на кръв уста, която пронизва кожата.
Папатакът е златисто-кафеникав или сив на цвят, с космати криле и много дълги крака, които са шест на брой. Характерният цвят на насекомото, както и неговите крила във вертикална V-образна форма, го отличават и от други мухи, и от комарите. За разлика от вторите, папатакът е много тих и при него няма да чуете познатото жужене. Това насекомо жили основно вечер, но е възможно ухапване от папатак да ви сполети и през деня.
То преминава всички етапи на жизнен цикъл – яйце, ларва, какавида, имаго, като за да развият първия етап на яйца, женските трябва да се хранят с кръв. Като ектотермични насекоми, т.е. студенокръвни или такива, които не губят енергия за производство на топлина, тяхното успешно развитие е силно зависимо от климата. Минимални зимни температури оказват влияние на оцеляването на ларвите, а студените лета намаляват активността на ухапване на възрастните. Но като цяло толерантността им към екстремни температури и валежи варира и е силно зависима от видовете.
Пясъчните мухи естествено се хранят с кръв от широк спектър от видове бозайници и птици гостоприемници. Традиционно могат да се срещнат в големи количества в селската среда, близо до животни и хора. И женските, и мъжките консумират нектар от растения, но само женските хапят. Техните „жертви“ могат да са бозайници като кучета, коне, магарета, гризачи, еноти, могат да са и влечуги, а в някои случаи и хора.
Активният сезон за възрастните в Европа обхваща от април до ноември в зависимост от географската ширина, като по-топлите региони имат по-дълги сезони и до три поколения между май и септември.
Ухапване от папатак
Учудващо, но малкият размер на това насекомо не пречи неговото ухапване да е много болезнено. Както вече споменахме, то хапе най-често нощем, но ако попаднете на него денем, например на двора, сред сухи клони или в дънер, и нарушите покоя му, то също може да се активизира.
Симптоми на ухапване от папатак:
- сърбеж;
- подуване;
- зачервяване;
- втрисане;
- главоболие;
- температура.
Ухапването може да причини и общо неразположение и симптоматика, подобна на грипната. Възможна е и поява на вторична инфекция.
При по-силна реакция към ухапването е необходимо веднага да се направи консултация с медицинско лице.
Предавани от пясъчните мухи болести
Тези малки пясъчни мухи предават болести, които могат да се развият до шест месеца след ухапване. Сред по-сериозните, които могат да се предадат след ухапването от женски папатак са:
- Треска
- Папатачи треска
- Коремен тиф
Женските папатаци са и основен разпространител на трансмисивното заболяване лайшманиоза, което се предава по кръвен път. Паразитът от род Leishmania се намира в техните стомаси и при кръвосмучене попада в кожата, а впоследствие и в кръвоносните съдове и макрофагите на ухапания. Основните болести, свързани с този вид паразити са кожна лайшманиоза ( на Стария и на Новия свят), или Leishmaniasis cutanea, и висцерална лайшманиоза (Leishmaniasis visceralis).
Инфекциите, пренасяни от пясъчните мухи, са най-характерни за страните по южното и източното крайбрежие на Средиземно море.
Но в последните години те са и сериозен нововъзникващ проблем за Европа. Фактори за това са глобалното затопляне и голямото движение на хора и животни (най-вече кучета).
Пясъчните мухи в Европа постепенно се разширяват на север и движението на заразени кучета вероятно ще създаде нови огнища на инфекция в по-северните райони. Важно е да се отбележи, че няма ефективни ваксини за предотвратяване на инфекциите, пренасяни от пясъчните мухи.
Ухапване от папатак – лечение
Някои природни средства, които биха могли да помогнат за облекчаване на дискомфорта след ухапвания на папатак, включват:
Алое вера: Гелът от алое вера е известен със своите успокояващи и противовъзпалителни свойства. Той може да е перфектно средство за успокоение на кожата при ухапване от различни насекоми. Нанесете малко върху ухапаното място, за да облекчите дискомфорта.
Невен: Невенът също е известен като успокояващ и противовъзпалителен растителен помощник, който може да облекчи кожния дискомфорт. Може да нанесете мехлем или крем с невен на мястото на ухапване от папатак.
Чаено дърво: Етеричното масло от чаено дърво има противовъзпалителни свойства и може да е подходящо средство за дезинфекция и облекчаване на ухапаната зона на кожата. Макар то да е много разпространена съставка в продукти за кожа, е възможно да предизвика дразнене или алергия. В такъв случай не е препоръчително да се прилага.
Затоплете мястото: Затопляне на мястото на ухапването може да помогне за по-бързо справяне със сърбежа и дискомфорта.
За да затоплите мястото и да се справите с неразположението в първите моменти след ухапването, когато сте на приключение далеч от дома, може да разчитате на heatit®.
С този абсолютно безопасен компактен и надежден продукт, който има медицински доказан принцип на действие, избягвате необходимостта да носите допълнителни батерии или да нанасяте химикали на кожата.
Използвайки вашия смартфон и heatit® имате възможност да действате незабавно и да облекчите сърбеж, оток и зачервяване. Устройството загрява мястото до определена температура и помага да сте спокойни, че сте предприели бързи мерки за справяне с дискомфорта.
В заключение
Ухапването от папатак може да засегне всеки. Възможно е то да доведе до значителен дискомфорт и поява на сърбеж, подуване, а в някои случаи и до тежка реакция, изискваща незабавна медицинска помощ. Това малко насекомо, известно и като пясъчна муха, е преносител и на сериозни заболявания като треска и лайшманиоза.
Поради това най-добре е да избягвате ухапването. Тези двукрили насекоми са по активни вечер и през нощта, затова ако сте на открито и искате да прекарате спокойно времето си: изберете дрехи с дълъг ръкав и крачоли, които да предпазват кожата; може да третирате дрехите със специален препарат като перметрин, отблъскващ и убиващ папатаците.
Ако все пак досадното ухапване ви сполети, почистете мястото с вода и сапун или подходящ дезинфектант. След това приложете загряване или кремове против сърбеж, за да се справите по-бързо с дискомфорта. При съмнение за инфекция или поява на сериозни алергични симптоми, незабавно потърсете медицинска помощ.
Статията има информативна цел и не замества консултация с лекар.