Затоплянето на времето води и до поява на неприятни насекоми, сред които са и щипалките. Може да ги срещнете както у дома, така и докато сте на почивка край морето.
В статията ще разгледаме какви видове щипалки може да срещнете най-често, какви са симптомите на техните ухапвания и какви мерки е препоръчително да вземете, за да се справите бързо с дискомфорта.
Щипалка
Щипалките са насекоми, които принадлежат към разред Dermaptera. Тялото им е в червеникаво-кафяв или черен цвят, с четири жълти крачета и чифт крила.
Плоското им дълго тяло, което може да достигне сантиметър и половина дължина, завършва с хитинови щипки (наричани и церки).
Точно характерните щипки, които щипалките използват както за ловуване, така и за размножаване и самозащита, ги правят лесни за разпознаване.
Въпреки страховития си вид, те не представляват сериозна заплаха за хората.
Най-често се крият в тъмни и влажни места и са по-активни вечерно време. Може да ги срещнете както на сушата, така и в крайбрежните райони. Първоначално са били разпространени основно в Европа, северна Африка и западните региони на Азия, но глобализацията води до появата им и в Северна Америка, Австралия и Нова Зеландия.
Видове щипалки
В природата съществуват различни видове щипалки, но най-често срещаните са морската и обикновената (европейската) щипалка.
Морска щипалка (Idotea balthica)
Морската щипалка е вид морски изопод, който обитава соленоводни басейни. Въпреки че прилича на насекомо, тя е представител на ракообразните. Този вид не ухапва хората и не представлява заплаха за здравето. Той обаче може да щипе изключително агресивно, особено в по-топлите летни месеци.
Обикновена щипалка (Forficula auricularia)
Обикновената щипалка, известна още като европейска щипалка, е най-разпространеният вид, който може да се срещне в градините и домовете. Тя не е агресивна, но може да прищипе кожата, ако се почувства застрашена. Ако прищипването е достатъчно силно, може да има поява на кървене.
Във вашия дом тя най-често може да е в пукнатини по пода и стените, както и под мебели. Ако имате градина близо до дома или много цветя, това също може да бъде перфектно скривалище.
Щипалките живеят на големи групи, затова ако видите една, то най-вероятно има още от насекомите. Може да проследите къде в дома се появяват най-често, за да намерите източника и да вземете мерки.
Интересно е названието на насекомото “ухолазка”, произлизащо от стар мит, че тези буболечки пълзят в ушите на хората, докато спят. Оттам и названието ухолазка, от ухо и лазя.
Ухапване от щипалка

Ухапването от щипалка е много рядко срещано и само ако насекомото се почувства застрашено. То не е опасно, но може да причини дискомфорт.
Обикновено щипалките не хапят, а прищипват с форцепсоподобните си щипки. Тях те използват, за да ловуват по-дребните насекоми, с които разнообразяват основно растителната си диета.
Макар да не се хранят с човешка кръв, а с насекоми и растения, при прищипване е възможно да пробият кожата и мястото да прилича на ухапано. Поради това често ущипването се бърка с ухапване.
То обаче няма общо с ухапване от комар или от паяк например. При внимателен оглед на ухапването от комар се вижда подута червенина и точица на кожата, а на това от паяк – две ясни прободни рани от зъбите.
Симптоми при ухапване от щипалка
Червенина и дразнене на кожата са най-честите симптоми, ако ви е ухапала или ущипала щипалка. Може да има поява и на:
- Леко зачервяване и подуване.
- Локална болка или дискомфорт.
- В редки случаи – малки ранички от щипките;
Щипалките не са отровни, не пренасят болести и като цяло, тяхното ухапване отминава сравнително леко. Много рядко е възможна поява на алергична реакция на мястото на ухапване. Симптомите – сърбеж, подуване и зачервяване – изчезват самостоятелно да няколко дни.
В случай, че това не стане, а напротив, мястото изглежда по-зле и има поява на нови симптоми като треска и трудно дишане, трябва да се потърси незабавно медицинска помощ.
Също рядко, но възможно, е счупване на щипките в кожата. При останали частици е важно те да се извадят внимателно, най-добре от лекар, за да се избегне замърсяване. По преценка на лекаря може да се предпишат и антибиотични или противовъзпалителни препарати, с които да се избегне развитие на инфекция.
Избор на подходящо лечение при ухапване от щипалка
- Почистване на раната – Измийте засегнатото място с топла вода и сапун, за да предотвратите инфекция.
- Дезинфекция – Нанесете антисептичен разтвор (йод, спирт или водороден пероксид).
- Охлаждане – Ако има подуване, приложете студен компрес за няколко минути.
- Използване на кремове – При силен сърбеж или зачервяване може да се използва хидрокортизонов или антихистаминов крем.
- Избягване на разчесване – Това може да доведе до вторична инфекция, затова стремете се да не чешете мястото.
Кога да потърсите медицинска помощ
Въпреки че ухапванията от щипалка рядко причиняват сериозни проблеми, в някои случаи е добре да се потърси лекар:
- Ако има признаци на инфекция (силно зачервяване, подуване, треска, гной в центъра на засегнатото място);
- При алергични реакции като затруднено дишане или обрив по цялото тяло;
- Ако ухапването не заздравява в рамките на няколко дни.
За да редуцирате шанса от ухапване от щипалка, препоръчително е да:
- Използвате репеленти срещу насекоми, когато сте сред природата.
- Винаги да проверявате обувките и дрехите си, преди слагане, ако сте на плаж или на палатка.
- Да избягвате влажни и тъмни места, където е вероятно да има не само щипалки, но и други хапещи насекоми.
Заключение
Ухапванията от щипалка обикновено не са опасни и могат да бъдат лекувани у дома с основни грижи. Важно е да поддържате добра хигиена и да наблюдавате мястото на ухапването за признаци на инфекция. В редки случаи, ако се появят усложнения, е препоръчително да се консултирате с медицинско лице.
Ако сте далеч от дома и търсите как бързо да се справите с нежелани леки симптоми на ухапване или ужилване от насекомо, може да се доверите на heatit® – безопасен, компактен и надежден продукт, който има медицински доказан принцип на действие.
Използвайки вашия смартфон и heatit® имате възможност да действате незабавно и да облекчите сърбеж, оток и зачервяване. Устройството нагрява мястото до определена температура и помага да сте спокойни, че сте предприели бързи мерки за справяне с дискомфорта.
Статията има информативен характер и не замества консултация с лекар. Лечение трябва да се предприеме единствено след консултация с лекар.