Ужилването от стършел е често срещано, особено в топлите периоди от годината, когато прекарвате повече време извън дома. То може да доведе до силна болка и дразнене. Докато при някои хора дискомфортът преминава сравнително лесно и бързо, други може да развият по-сериозна реакция. Затова в статията ще ви запознаем със симптомите на ужилването от това насекомо и как може да минимизирате риска от остра реакция. Така ще сте подготвени да реагирате адекватно, независимо дали ужиленият сте вие, или някой около вас.
Ужилване от стършел
Стършелите, заедно с пчелите и осите, са част от рода на осите и по-точно част от многото видове в разред Ципокрили (Hymenoptera).
Те се отличават със своята характерна окраска – черни или кафяво-червени тела с жълти или бели ивици. Макар да е възможно разноцветната окраска първоначално да ви обърка, че си имате работа с оса или пчела, стършелите са по-големи, като могат да достигнат размер от три до пет сантиметра, и с малко по-различна форма на тялото от пчелите и осите.
Тези крилати жилещи насекоми имат антени, шест крака и жило в края на тялото, което е свързано с жлеза, отделяща отрова. Тяхното жило обаче е гладко, за разлика от това на пчелата например, което е назъбено. Това е и причината стършелите по-рядко да губят жилото си след ужилване.
Подобно на пчелите и осите, стършелите жилят при самозащита. Те могат да жилят многократно, като е възможно жилото да остане забито в кожата. Но дори и без това да стане, по време на ужилването в тялото навлиза отрова, която може да предизвика различни симптоми.
Макар ужилването от стършел да е около 50 пъти по-малко токсично от това на пчелата, то може да е много болезнено, защото насекомото е по-голямо и съответно диаметърът и дължината на жилото са по-големи.
При някои хора отровата води и до сериозна алергична реакция, която изисква незабавна медицинска помощ.
Ужилване от стършел – симптоми
При повечето хора ужилването от стършел води до леки симптоми. Най-често те са локализирани в ужиленото място и са:
- Подуване и зачервяване;
- Затопляне;
- Болка;
- Сърбеж;
- Кървене;
- Уртикария около мястото.
За разлика от гореизброените леки симптоми, тежката алергична реакция, известна като анафилаксия или анафилактичен шок, може да доведе до:
- Копривна треска, простираща се извън мястото на ужилване;
- Подуване на кожата;
- Подуване на гърлото;
- Зачервяване на кожата;
- Кашлица;
- Затруднено дишане;
- Хрипове;
- Стягане в гърдите;
- Повръщане;
- Потене;
- Шок.
Това е свързано с реакцията на имунната система към хистамините, съдържащи се в отровата на стършела. Анафилаксията може да се развие много бързо и да има фатален край, поради което при някои от тези симптоми, или ако сте имали тежка реакция в миналото, трябва веднага да потърсите медицинска помощ.
В някои случаи е възможно да имате симптоми, които обаче не са в резултат на тежка алергична реакция, но не могат да се определят и като леки. Те могат да продължат с дни, като с времето може да наблюдавате влошаване. В такива случаи, разбира се, трябва да се консултирате с лекар, който да ви предпише лечение и да проследи във времето дали то е ефективно. Това е особено важно, когато ужилванията са в областта на лицето – близо до носа, устата или гърлото, където бързо може да се появи затруднено дишане или преглъщане.
Ужилването от пчела, оса или стършел води до моментна болка, зачервяване и подуване на мястото, понякога и сърбеж, като по размер то достига около сантиметър в диаметъра. При някои хора обаче подуването може да се увеличи значително – до пет сантиметра или повече в рамките на 2-3 дни.
Ако искате да научите повече за ужилване от пчела, прочетете нашата статия “Ужилване от пчела”, а ако ви интересува как да разпознаете ужилване от оса и какво да правите след него – “Ужилване от оса”.
Ужилване от стършели – превенция
Само женски стършели могат да жилят. Ужилването може да е от едно, но може да е и от повече от тези летящи насекоми. При множество ужилвания е възможно симптомите да са по-тежки и животозастрашаващи.
Най-често може да попаднете на тях в природата – в дънерите на дървета, гниещи дървета, хралупи или подпокривни пространства. За да намалите риска от ужилване:
- Избягвайте резки движения, ако видите стършел.
- Не носете ярки дрехи и силни парфюми, които могат да ги привлекат.
- Винаги използвайте репелент, ако планирате да прекарате повече време на открито.
- Поддържайте чисти зони за пикник, без остатъци от храна и напитки.
- Проверявайте напитките си, ако сте на открито, преди да пиете от тях.
- Ако забележите гнездо в близост до дома си, потърсете специалист за безопасното му премахване.
Ужилване от стършел – лечение

Ако ви ужили стършел, следвайте тези стъпки, за да минимизирате риска от остра реакция:
- Останете спокойни – Паниката може да влоши ситуацията.
- Премахнете жилото (ако е останало в кожата), като използвате нокът и внимавате да няма натиск над отровната торбичка. Целта е леко и нежно изтегляне, възможно най-близо до кожата. Издърпване с пинсета е възможно, но не е идеален вариант, защото при стискане на жилото, то може да освободи още отрова. Колкото повече то стои в кожата, толкова повече токсин ще навлезе в тялото, затова тази стъпка е много важна.
- Измийте мястото с вода и сапун, за да предотвратите инфекция.
- Охладете мястото с лед или студен компрес за намаляване на отока.
- Използвайте кортикостероидни или антихистаминови кремове или таблетки, ако има сърбеж или зачервяване (само след консулт със здравен специалист).
- Приемете болкоуспокояващи, ако болката е силна.
- Следете за алергични реакции – ако усетите задух, силно подуване или замаяност, незабавно потърсете медицинска помощ.
Ако имате алергия към ужилвания е препоръчително винаги да носите епинефринова писалка (EpiPen) за спешна реакция. Писалката доставя доза епинефрин, която противодейства на алергичния отговор на тялото и помага за отваряне на дихателните пътища и стабилизиране на кръвното налягане. Дори и да имате писалка и да сте я използвали навреме, препоръчително е и да се прегледате при лекар след това. Така ще сте сигурни, че сте направили най-доброто за своето здраве.
В заключение, ужилването от стършел може да бъде болезнено и неприятно, но в повечето случаи не е опасно. Важно е да познавате симптомите и начините за първа помощ, за да реагирате адекватно. При тежки алергични реакции бързата медицинска намеса е от решаващо значение. С правилна превенция и знания как да реагирате, вие можете да намалите риска от ужилване и да се насладите спокойно на времето, прекарано на открито.
Ако сте далеч от дома и търсите как бързо да се справите с нежелани леки симптоми на ухапване или ужилване от насекомо, може да се доверите на heatit® – безопасен, компактен и надежден продукт, който има медицински доказан принцип на действие.
Използвайки вашия смартфон и heatit® имате възможност да действате незабавно и да облекчите сърбеж, оток и зачервяване. Устройството нагрява мястото до определена температура и помага да сте спокойни, че сте предприели бързи мерки за справяне с дискомфорта.
Статията има информативен характер и не замества консултация с лекар. Лечение трябва да се предприеме единствено след консултация с лекар.