Ухапване или ужилване от насекомо е доста често срещано, особено ако прекарвате повече време на открито в летните месеци. Докато някои ухапвания и ужилвания водят до само лек дискомфорт, други могат да доведат до сериозни последици и необходимост от търсене на спешна медицинска помощ.
Ужилването от пчела може да предизвика временна болка, зачервяване и дори сърбеж, но като цяло да премине без сериозни усложнения и да се третира у дома. Ако имате алергия към токсина на пчелата обаче, то може да доведе до тежка алергична реакция.
В статията ще разгледаме как да разпознавате алергичната реакция, кога е необходимо да се потърси спешна помощ и кога ужилването от пчела може да се третира с домашни средства.
Ужилване от пчела
Пчелите са крилати насекоми, които имат жило в края на малкото си телце. Те често се бъркат с осите, основно поради сходства във външния вид на окраската и факта, че са летящи. Но докато осите са по-фини и не толкова окосмени, пчелите са по-едри, кръгли и покрити с косъмчета по краката и тялото.
Докато осата може да ви ужили многократно, пчелата може да го направи само веднъж. Това е така, защото при ужилване нейното жило се отделя от тялото ѝ и най-често остава забито в кожата. За разлика от осите и стършелите, пчелите жилят еднократно, а след ужилването умират. Освобождаването на жилото е всъщност причината долната част на тялото на пчелата да се разкъса.
Убождането на жилото, заедно с отровата (токсинът), който се съдържа в него, причинява дискомфорта и последващите симптоми като болка, оток, зачервяване.
Като цяло пчелите не са агресивни. Те най-често жилят при защита на кошера или за да предпазят себе си. Но ако все пак вие или ваш близък е ужилен, може да предприемете следните стъпки.
При ужилване от пчела
При ужилване от пчела първо спокойно отстранете жилото възможно най-скоро. Защо времето е важно? Колкото повече жилото стои в кожата, толкова повече отрова (или съответно токсин) ще се отдели в нея. Жилото на пчелата продължава да отделя отрова, поради това е важно бързото отстраняване.
За премахване на жилото има различни начини – от използване на парче марля, банкова карта или дори нокът. Целта е леко и нежно да се изтегли по кожата докато излезе изцяло. Издърпване с пинсета е възможно, но не е идеален вариант, защото при стискане на жилото, то може да освободи още отрова.
Важно е обаче да не разчешете раната, за да не инфектирате мястото.
След това измийте ужиленото място с вода и сапун или почистете с подходящ дезинфектант. Може да използвате студен компрес или лед, за да намалите отока, като го поставите в кърпа и след това на мястото за около 10-20 минути.
Болкоуспокояващите без рецепта могат да помогнат за намаляване на болката и възпалението. За да облекчите сърбежа и зачервяването от ужилване от пчела, може да използвате и крем против сърбеж като например хидрокортизонов крем, каламинов лосион или алое вера гел.
Възможно е да се наложи и перорален прием на антихистамини, които да успокоят алергичната реакция на имунната система. Разбира се, прием на лекарствени средства трябва да става само след консулт със здравен специалист.
Ако сте далеч от дома и търсите как бързо да се справите с нежелани леки симптоми на ухапване или ужилване от насекомо, може да се доверите на heatit®.
С този абсолютно безопасен компактен и надежден продукт, който има медицински доказан принцип на действие, избягвате необходимостта да носите допълнителни батерии или да нанасяте химикали на кожата.
Използвайки вашия смартфон и heatit® имате възможност да действате незабавно и да облекчите сърбеж, оток и зачервяване. Устройството нагрява мястото до определена температура и помага да сте спокойни, че сте предприели бързи мерки за справяне с дискомфорта.
Домашни средства при ужилване от пчела
След ужилване от пчела може да се наблюдава възпаление на мястото за няколко часа до ден-два. То би трябвало да заздравее напълно до седмица.
Домашните лекове, които биха могли да ви помогнат да успокоите мястото, включват:
- крем от невен – неговите антисептични свойства помагат за заздравяване на малки рани и справяне с кожни раздразнения.
- ябълков оцет – ябълковият оцет често се свързва с ползи за кожата и здравето и макар не всички негови приложения да са научно подкрепени, неговите антибактериални свойства са. Намокрете тампон или кърпа с разреден с вода оцет и поставете на мястото за няколко минути. При поява на дразнене, махнете.
- алое вера – едно от най-известните приложения на алое вера е успокояването на кожата. Може да използвате гел с алое, който да нанесете на мястото, за да се справите с дискомфорта.
Други домашни лекове включват нанасяне на мед, етерични масла, паста за зъби или паста от смес от сода за хляб и вода, но всички те не са достатъчно подкрепени от научни изследвания, които да доказват лечебното им действие при ужилване.
Ако ужилването не зараства или се наблюдават признаци на инфекция, като зачервяване или сълзене, е добре да се консултирате с вашия лекар, който да прецени дали се налага прием на локални или перорални антибиотици.
При ужилване от пчела – лечение при алергична реакция
Ужилването от пчела е доста болезнено, а понякога може да доведе освен до дискомфорт, и до тежка алергична реакция, известна и като анафилаксия, изискваща незабавна медицинска помощ.
Анафилаксията е сравнително рядко срещана. При нея имунната система проявява свръхреакция към ужилването. Симптомите на тежка алергична реакция могат да се появят в рамките на минути до половин част и включват:
- Затруднено дишане
- Копривна треска (червени и сърбящи рани по кожата)
- Пребледняване или зачервяване на лицето
- Замайване
- Подуване на езика и гърлото
- Кашлица или хрипове
- Гадене и повръщане
- Стомашни спазми
- Диария
- Световъртеж
- Загуба на съзнание
При признаци на анафилаксия, незабавно трябва да се потърси спешна медицинска помощ.
Ако имате автоинжектор (писалка) за епинефрин и сте имали анафилаксия преди, използвайте го незабавно. Писалката доставя доза епинефрин (адреналин). Тя противодейства на алергичния отговор на тялото и помага за отваряне на дихателните пътища и стабилизиране на кръвното налягане. Използването на автоинжектор може да предотврати тежка алергична реакция, но дори и да имате такъв и да го ползвате, отново е препоръчително да не пропускате и преглед в болница след това, за да сте сигурни, че сте направили всичко възможно, за да сте в добро здравословно състояние след ужилване от пчела.
В заключение, в повечето случаи ужилването от пчела ще премине самостоятелно. Въпреки това е ключово бързо да отстраните жилото и да почистите раната, а след това да бъдете бдителни за признаци на алергична реакция или инфекция. Ако сте алергични към токсина, може да се стигне и до тежка анафилактична реакция, която изисква незабавна медицинска помощ и хоспитализация. Ако сте имали сериозна алергична реакция преди е препоръчително винаги да носите автоинжектор за епинефрин и медицинска идентификационна гривна.
Статията има информативна цел и не замества консултация с лекар.