Малките и често движещи се в колона мравки изглеждат безобидни. Но смятат ли, че ги застрашавате, те могат да нападнат.
Ухапванията от мравки са рядко срещани. Те често се възприемат като леки и без особени последици, но при определени случаи те могат да причинят значителен дискомфорт или дори сериозни алергични реакции. След ухапването на някои видове, като червената огнена мравка например, остават мехури по кожата, които са зачервени и могат да водят до симптоми като силна болка или сърбеж.
В тази статия ще разгледаме ухапванията от мравки, кои видове са най-честите виновници и какви са различните методи да се справите с дискомфорта – от натурални до медицински средства.
Мравка
Мравките са насекоми, част от семейство Formicidae. Както пчелите и осите, мравките са еусоциален вид, при който се спазва най-високото възможно ниво на организация.
Те живеят в колонии, състоящи се от хиляди индивиди. Тези насекоми варират значително по размер – от 2 до 25 мм – и цвят, като най-често срещаните са черни, червени и кафяви.
До момента са открити над 15 000 вида мравки, така че не е учудващо, че това малко насекомо може да се срещне почти във всяка точка от света. Единствените местенца, където няма, са Антарктида, Гренландия, Исландия и няколко острова с неблагоприятни за насекомото условия.
В България най-разпространени са градинските мравки, черните мравки и летящите мравки. Те са адаптивни и могат да се срещнат както в дивата природа, така и в домашни условия.
В природата мравките най-често предпочитат могили от пръст или листа, както и разлагащи се растения. В дома ви може да попаднете на една-две лутащи се мравки или на спретната колона. Тя обаче подсказва, че той най-вероятно е част от ежедневния маршрут на насекомите и налага вземане на бързи мерки, понякога дори и професионална обработка, за да се справите успешно.
Ухапване от мравка
Ухапванията от мравки са сравнително често явление, особено през топлите месеци. При повечето хора ухапванията причиняват лека болка, зачервяване и сърбеж, но в редки случаи могат да доведат до по-сериозни симптоми, като оток, мехури или алергични реакции. Най-често ухапванията се получават при контакт с мравуняци или при случайно смущаване на мравките.
При ухапване мравката захваща кожата с щипките и челюстите си и освобождава в нея вещество, наречено мравчена киселина. Тази киселина може да е причина за алергична реакция при някои хора.
Освен ухапване, мравките могат и да жилят с разположените на задните им части жила. Някои видове произвеждат и отрова, която може да доведе до силна болка след ужилването и тежка реакция при алергични към веществото хора.
Кои са най-честите „виновници“ за ухапването

Различните видове мравки имат различно поведение и ефект при ухапване. В България най-честите виновници за ухапване могат да са черните мравки и летящите мравки.
Ухапване от градинска мравка
Черната градинска мравка, която понякога може да срещнете само и като градинска мравка, е най-често срещаната в дворовете и градините. Може обаче да попаднете на нея и в дома си, особено край оставени отворени сладки храни или захар. Интересно е, че много видове мравки обичат захар, поради което в някои страни са известни и като “захарни мравки”.
Градинските мравки са малки, обикновено черни или тъмнокафяви. Техните ухапвания са по-редки и обикновено леки, като предизвикват само краткотрайно дразнене на кожата. Може да има поява на леко зачервяване и сърбеж, които преминават за няколко часа.
Ухапване от летяща мравка
Летящата мравка не е отделен вид мравка. Всички видове мравки имат летящи мравки в колониите си. Те са създадени от царицата мравка с една единствена цел – да открият партньор за размножаване, за да се разшири колонията. Най-често се появяват след дъжд или при висока влажност в началото на летните месеци. Ужилвания или ухапвания от летяща мравка са рядкост, но ако ви сполетят, те могат да са изключително болезнени поради по-големия размер на насекомото.
Ухапвания от мравки – симптоми
Симптомите при ухапвания от мравки варират от едвам забележим дискомфорт до силна болка и остра реакция на организма. Това много зависи от вида на мравката, която ви е ухапала, както и от броя ухапвания. Те могат да са навсякъде по тялото, но най-често се появяват в зоните на стъпалата, краката или ръцете.
Освен болка, може да изпитате и щипане по кожата, зачервяване на зоната и леко подуване.
Ухапванията от летящите и черните мравки могат да са болезнени, но не толкова, колкото тези от някои други видове. Като например ухапването от огнената мравка, която е най-често срещана в южната част на Съединените щати. Тя освобождава отрова под кожата и ако сте алергични към веществото, произвеждано от мравката, може да получите по-тежка реакция, сравнено с някой, който не е алергичен.
Ухапване от мравка: Лечение
Обикновено ухапванията от мравки отминават самостоятелно и не е необходимо лечение. Но при дискомфорт от леки симптоми, може да направите следното – да измиете мястото на ужилване или ухапване от мравка с антибактериален сапун и вода. Така ще спрете инфекция.
След това може да:
- приложите лед на мястото, ако има подуване, за да го намалите;
- приложите локален крем или мехлем за сърбеж, ако се появи такъв. Може да използвате крем с невен или алое вера например.
Кремът от невен има антисептични свойства и помага за заздравяване на малки рани и справяне с кожни раздразнения, а алое вера е известно средство за успокояването на кожата.
Ако подуването и сърбежа са по-силни, може да се наложи:
- прием на антихистамини или нанасяне на крем, гел или друг продукт за мазане с хидрокортизон.
- прием на кортикостероиди.
*Най-добре е да се консултирате със здравен специалист за подходящ за вас продукт.
Каквото и да правите, опитайте да не чешете мястото. Това може да доведе до спукване на мехурчета (ако има такива) и инфекция на кожата и навлизане на бактерии и микроби в тялото.
Признаците за инфекция включват треска, втрисане, трудно дишане, подуване и болка около мястото на ухапване и поява на жълтеникава мътна течност около него.
Тежка алергична реакция (анафилаксия) след ухапване от мравка са редки, но възможни. Може да усетите симптоми като:
- затруднено дишане;
- подуване или копривна треска;
- повръщане;
- болка в корема;
- силен сърбеж.
Ако имате тежка реакция към ухапване или ужилване, незабавно потърсете медицинска помощ. Анафилаксията е особено опасна при деца и възрастни, проявявали реакция преди, защото може да се стигне до анафилактичен шок. В тези случаи също трябва незабавно да се потърси спешна помощ.
Ако сте имали сериозна алергична реакция преди е препоръчително винаги да носите автоинжектор за епинефрин и медицинска идентификационна гривна.
Заключение
Ухапването от мравка може да се случи на всеки. След него се появява малка, червена и наподобяваща пъпка точица върху кожата. Обикновено изчезва самостоятелно до няколко дни. Ако обаче ви ухапе по-опасен вид, като например червената мравка, може да изпитате силна болка и след няколко часа да забележите подуване и гноен мехур на мястото. При сърбеж, стремете се да не го разчесвате, за да не стане инфекция.
Ако планирате време сред природата, винаги носете подходящо облекло и обувки, избягвайте места, където е вероятно да са насекомите и използвайте подходящ репелент. Може да носите със себе си и продукт като heatit®!
С този безопасен компактен и надежден продукт, който има медицински доказан принцип на действие, имате възможност да вземете бързи мерки при ухапване от насекомо.
Статията има информативна цел и не замества консултация с лекар.