При поява на болка, подуване и две малки точици на ръката или крака, е много вероятно да сте били ухапани от стоножка. Тези безгръбначни животни са активни нощем, а ухапванията обикновено са по крайниците.
Стоножката е често срещан домашен вредител и макар ухапванията от нея да са рядкост, е препоръчително да знаете какво да предприемете, ако ви сполети. В тази статия ще разгледаме симптомите при ухапване от стоножка, както и какви методи за лечение у дома могат да се приложат за бързо възстановяване.
Стоножка
Стоножката е месоядно отровно животно, което жили и след това изяжда плячката си. Това най-често са червеи, насекоми и техните ларви. Като цяло стоножката не е агресивна към хора, но ако е провокирана, може да се стигне до “ухапване”.
Нейната захапка е резултат от модифицирани предни крака, наречени forcipules, които са подобни на нокти придатъци, разположени близо до главата. Тези форципули инжектират отрова в плячката или, в редки случаи, в хора, ако стоножката се почувства застрашена.
Тъй като всички използват отрова, за да убият своята плячка, реакцията и най-вече болката след ухапването зависи до голяма степен от големината на стоножката – колкото по-голяма е, толкова по-болезнено е ухапването и толкова по-сериозна може да е реакцията.
Известни са над 3500 вида стоножки. Различните видове могат да са малки, под 2 см, но могат и да достигат 17 см дължина, а някои и дори повече. Те винаги имат нечетен брой крака, като този брой може да варира – от 15 до 191. Оттам и различните наименования – многоножка и стоножка, като е интересно, че реално стоножка (в превод “сто крака”) с точно 100 крака няма.
Домашните стоножки и сколопендрите
Стоножките могат да се срещнат по цял свят. Предпочитат влажен климат и съответно влажни и тъмни места, но могат да оцелеят успешно и в сухи региони и дори пустини. Често се срещат и в градски региони, а любимо място в един дом за тях са мазето, градината (особено в изнесени навън саксийни растения или под изгнили дървета или под камъни), тръби и всякакви други малки, тъмни влажни места. Това най-често са домашни стоножки (известни и като къщни стоножки).
Стоножките са известни с ненаситния си апетит, а предпочитаните от тях „жертви“ са мравки, мухи, ларви, паяци, бръмбари, дървеници и хлебарки.
Някои от тях, като по-големите многоножки Сколопендри обаче достигат голяма дължина (над 25 см) и могат да ловуват дори малки гущери и птици, които са близки до техния размер. Сколопендрата е агресивна и бърза, а ухапването от нея – силно болезнено, подобно на това змия. След ухапването от Сколопендра има поява на оток, висока температура, треска, понякога и тежка алергична реакция. В България най-често може да попаднете на малките домашни стоножки и на Сколопендри.
Както вече споменахме, ухапването от стоножка е рядко срещано. Но при някои хора то може да доведе до поява на тежки симптоми или алергична реакция към отровата. Това се случва, защото в отровата на някои видове стоножки се съдържат различни токсини, които биха могли да причинят сериозни алергични реакции при хора с алергия към ужилване от пчели или оси, както и други неврологични ефекти.
В следващите редове ще видим какви са симптомите и кога трябва да се потърси спешна медицинска помощ.
Ухапване от стоножка – симптоми
Ухапването от това хищно животно може да бъде разпознато по двете характерни убождания в кожата, където е инжектирана отрова. Ухапването може да стане, когато животното нападне или ако случайно го настъпите. По-малките видове нямат силата, за да пробият човешка кожа, но като цяло всички видове хапят.
Ухапването от стоножка може да причини лека до умерена болка и зачервяване и подуване на мястото. Докато ухапвания от малки видове могат да се сравнят с ужилване от пчели и да са доста болезнени, то по-големите могат да достигнат силна болка, наподобяваща ухапване от змия, поради по-голямото количество отрова. В редки случаи има поява на изтръпване около мястото или главоболие.
Най-често тези симптоми отминават до няколко часа, но могат да продължат и за няколко дни, като в някои случаи здравен специалист може да препоръча използване и на лекарства против сърбеж и болкоуспокояващи. Ако няма подобрение до 48 часа след ухапването, или забележите признаци на влошаване, трябва да уведомите вашия лекар.
При поява на тежка алергична реакция обаче ще е необходимо да се потърси незабавно спешна медицинска помощ за подходящо лечение за ухапване от стоножка. Симптомите на такава реакция включват:
- Сърбеж
- Гадене
- Значително подуване на мястото на ухапване
- Подуване на лимфните възли
- Сърцебиене
- Замайване
- Задух
Ухапване от стоножка – лечение
При болка, лека алергична реакция и възпаление, препоръчителното лечение от здравен специалист може да включва антихистамини, анестетици и противовъзпалителни лекарства.
Ако няма усложнение или поява на тежка алергична реакция, ухапването от стоножка може да се лекува у дома.
Първо измийте мястото с вода и сапун, за да дезинфекцирате. Може да приложите студен компрес на мястото за около 5-10 минути, който да спомогне за намаляване на подуването. Тъй като ухапванията от стоножка реално представляват рана на кожата, ще е полезно да ги поддържате чисти и покрити и ако е необходимо, да приложите локален антибиотичен продукт, за да редуцирате шанса от поява на инфекция.
Потапяне на ухапаното място в топла вода би могло да помогне за облекчаване на състоянието. За да затоплите мястото и да се справите с неразположението в първите моменти след ухапването, когато сте на приключение далеч от дома, може да изпробвате heatit®.
Безопасният и компактен надежден продукт има медицински доказан принцип на действие. Така избягвате необходимостта да носите с вас допълнителни химикали, които да нанасяте на кожата. Не са ви необходими и батерии.
Използвайки енергия от вашия смартфон, heatit® дава възможност да действате незабавно и да облекчите сърбеж, оток и зачервяване. Устройството нагрява мястото до определена температура и помага да сте спокойни, че сте предприели бързи мерки за справяне с дискомфорта.
В заключение, макар да е силно болезнено, ухапването от стоножка рядко води до сериозен здравословен проблем.
Популярни методи за ефективно справяне с него у дома включват прилагане на топлина, компреси с лед, както и лекарства за намаляване на болката и подуването.
Ако обаче се наблюдават влошаване на симптомите, вдигане на температура, признаци на инфекция като червени петна около мястото или неприятна миризма, е най-добре да потърсите вашия лекар за консулт. Симптоми като замаяност, задух, уртикария, подуване на устните, гърлото, устата или езика изискват незабавна спешна медицинска помощ.
Не забравяйте, че въпреки че повечето ухапвания могат да бъдат лекувани у дома, не се колебайте да потърсите професионален медицински съвет, ако сте притеснени от ухапване и неговите симптоми.
Статията има информативна цел и не замества консултация с лекар.